Apokryf?

4. prosince 2007 v 15:49 | Sabča |  Učivo - čeština
Tak jsem se pokusila na wikipedii najít nějaký info o apokryfech...našla jsem něco, z čeho mám v hlavě ještě větší zmatek, tak vám to sem házím, ať v tom nejsem sama:D
P.S.Já absolutně nevím, co mám psát..vy jo??
Apokryf (řec. ἀπόκρυφος = skrytý, zahalený) je v různém kontextu literární:
  1. Teologie užívá pojmu "apokryf", když označuje text, který do biblického kánonu nepatří, avšak svou povahou náboženského spisu se kanonickému textu v některých ohledech blíží.
  2. Katolíci užívají pojmu "apokryf" pro spis nepřijatý do biblického kánonu, tak jak jej definoval definitivně Tridentský koncil (1546). Toto pojetí odpovídá protestantskému pojmu pseudoepigraf. Mezi takto definované apokryfy patří apokryfy staro- a novozákonní.
  3. Protestantské církve označují za apokryfní ty spisy, o jejichž zařazení do biblického kánonu nepanovala v církvi shoda. V tomto užití se pojem velmi blíží katolíky užívanému pojmu deuterokanonická kniha nebo pravoslavnému anaginoskomenon.
  4. V moderní době slovo "apokryf" značí legendární literární druh, který smyšleně pojednává o nějaké postavě, např. biblické (srov. Karel Čapek: Kniha apokryfů).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
SPAMY MAŽEME...