Sapíkův referát...Král Artuš

8. dubna 2008 v 20:45 | Multivitamin.cz |  Referáty - čeština
Tady je referát Sapoška...dávám ho sem bez jeho souhlasu, ale on by určitě souhlasil ( a kdyby ne, neměl po mně chtít at mu to vytisknu )
Znovu ještě naléhám, pokud by ste někdo byl ochotnej zveřejnit svůj referát, určitě by to ostatním pomohlo :-)

Král Artuš
je legendární postavou britské mytologie. Je líčen jako ideál královského majestátu, jak v době válek, tak v době míru. Je ústřední postavou cyklu legend známých jako Artušovské legendy. Narodil se údajně v 5. století. Dodnes není jasno, zda Artuš či někdo, kým by mohla být legenda inspirována, skutečně existoval, nebo zda je jen mýtickou postavou dosazenou do historické doby. O jeho královském titulu se rovněž vedou spory. Nejstarší písemné záznamy ani žádné velšské texty se o tom, že by byl nositelem královského titulu, vůbec nezmiňují. Jeden z raných textů jej označuje jako dux bellorum ("válečný vůdce") a středověké velšské texty ho často nazývají ameraudur (v tehdejším významu "velitel").

Legenda:Artuš se narodil jako nemanželský syn krále Uthera Pendragona a královny Igrain, nevlastní bratr Morgause, Elaine z Garlotu a Morgany Le Fay.
Podle legendy se král Uther zamiloval do Igraine, manželky cornwallského vévody Gorloise. S pomocí kouzelníka Merlina král Uther, proměněný do podoby vévody Gorloise, pronikl na hrad Tintagel a s paní Igraine zplodil syna - Artuše. Vévoda Gorlois v té době zaútočil na Utherův vojenský tábor a při útoku zahynul. Merlin odnesl novorozeného Artuše a předal ho tajně do výchovy siru Ectorovi. Nikdo nevěděl o Artušově skutečném původu a tak byl, opatrován Merlinem, mimo dosah intrik královského dvora.
Uther Pendragon po čase zemřel a nezanechal po sobě žádného legitimního následníka a vytvořená říše se začala rozpadat.
Asi 20 let po Artušově narození proto Merlin na Vánoce svolal všechny rytíře do Londýna na turnaj, kde měl být odhalen pravý král. Ráno se na náměstí objevil kámen s kovadlinou. V kovadlině byl zaražen meč a u něj nápis: "Kdo z tohoto kamene a kovadliny meč vytáhne, bude králem Anglie podle práva i rodem." Mnozí se o získání meče pokoušeli, ale nikomu, kromě Artuše, se to nepodařilo. Když ještě Merlin prozradil všem tajemství jeho původu, uznali rytíři Artuše za svého právoplatného
Kamelot byl hrad legendárního britského krále Artuše. Tato legenda zmiňuje celou řadu jiných osob, které s králem Artušem na tomto hradu žily. Jsou označovány jako rytíři kulatého stolu.
O místě, na kterém hrad Kamelot stál, se v současnosti pouze spekuluje a jeho přesná pozice není známá. Panují i jisté neshody o tom, jestli hrad skutečně existoval a nebo jestli se jedná pouze o dílo vzniklé legendou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SPAMY MAŽEME...