Trest smrti - Gábiny Saligerové

10. dubna 2008 v 18:09 | Multivitamin.cz |  Naše školní výplodiny...
Rozhodla jsem se, že když už mi někdo pošle slohovku ať mu jí vytisknu, bude se muset smířit s tím, že mu jí sem hodim...Tak příjemné čtení, tohleto je Gábiny :-)

Trest smrti
Podle mého se trestem smrti vůbec nic neřeší , spíš je to vysvobození od trestu vězeni. Je to mnohem horší když sedíte někde zamčeni,hlídají vás bachaři a Vy nemůžete dělat nic jiného,než přemýšlet nad chybami co jste v živote udělala nebo co jste mohla udělat pro to,aby se nestaly. Také vám přímo nakazuji co dělat můžete a,které věci ne. Šikana je na denním pořádku a kdo by toto chtěl snášet. Asi tak nějak uvazuji naší milí příznivci trestu smrti.Je to až nelidské,uvazovat o doživotním vezeni jako o moc nákladném. Je to podobné, jako kdyby jste někomu řekli,ze ho zabijete,protože ho nechcete živit z vašich dani…..
Mnoho lidi v podstatě ani neví o co se jedna nebo si to až tak neuvědomují.Potkáte-li na ulici člověka s dotazníkem a nemůžete ho nijak odbit,vyplníte dotazník,čtete otázky,které ale stejně nevnímáte a odpovídáte na odpovědi,jen aby jste to měli z krku. Avšak později se dozvíte,ze to byl dotazník,zda jste pro nebo proti trestu smrti.
Drive ještě v prvním tisíciletí před našim letopočtem to byla jakási odplata,osobní msta,(vzpomeňme si na Chamurabiho zákoník- "oko za oko,zub za zub") Zabili vám bratra i vy jste mohla zabit bratra. S postupným upevňováním moci,byla osobní msta omezována.Trest později začala vykonávat statni autorita, jako zastrašování ,odstraněni pachatele ze společnosti. Krátkodobě byl zrušen v prvním století p.n.l. v antickém Římě a v osmém století p.n.l. v Číně. Také jsem se dočetla,ze od 12.st až do začátku 18.st. byl trest smrti dosazován a také velmi často konán. Což mě udivilo,protože v těchto dobách mela hlavni slovo a velmi významnou roli církev a ta místo toho aby tresty zakázala,tak je naopak podporovala a sama činila. A nejhorší bylo to,ze často byl odsouzeny zproštěn veškerých prav na obranu nebo práva na to,aby mohl dokázat,ze nic neprovedl,byl-li nevinny. Takže "nepohodlní" lide byli tak nebo tak odstraněni. Takže církev hlásala to a přitom si myslela ono a nedbala při těchto trestech na bibli.Velký obrat nastal na konci 18.st. V té době se jim to konečně začalo jevit jako nelidsky čin a hlavně si odporoval s desaterem prikazani. Prvním státem,který zrušil trest smrti bylo Toskánsko za panujícího císaře Leopolda II. A roku 1846 zrušil také trest smrti stát Michigan. Konečně se dostávám s trestům smrti v České Republice. V Československu bylo převzato trestní právo z Rakousko-Uherska .Po roce 1920 byl použit pouze v případě stanného práva nebo doživotního vězení. Za druhé světové války,byl trest smrti zachován a také velmi hojně používán. Jen na pankrácké gilotině bylo popraveno více než 1000 popravených odsouzenců. Ve 40. a 50. letech trestu velice zneužívala komunistická diktatura k celé řadě justičních vražd.
Od roku 1949 bylo provedení popravy omezeno"jen" na oběšení,strašné,že?! Trest ovšem neplatil pro mladší 18-ti let a pro těhotné ženy. V roce 1978 byla sepsána petice 350 lidmi(jež byla součástí Charty 77) žádající zrušení trestu smrti s názvem Trest smrti je jedna z nejtemnějších skvrn na tváři našeho věku. Petice byla zaslána Federálnímu shromáždění a byla podepsána mnohými známými osobnostmi (např. Václav Havel, Karel Kyncl, Jaroslav Seifert a další). Po roce 1990 byl konečně trest smrti zrušen. Žít mezi léty 1936 až 1978,bála bych se vůbec vyjít z domu,abych neudělala něco co by se komunistické diktatuře nelíbilo a hned mě nepopravili. Dnes je díky bohu trest smrti zrušen nadobro, Česká republika je zavázána řadou mezinárodních dohod a proto jej nemůže obnovit. Myslím si,že řada občanů by to nedovolila. Ale vždycky má všechno i svůj opak. Zastánci tvrdí,že pro ekonomiku státu je to výhodnější,než doživotní vězení. Také to má podle nich společenský význam,neboli ochrana společnosti to nazývají. Říkají : ,,Poprava je nezbytná, aby se odsouzenému zabránilo v dalších útocích proti společnosti." Ale už je nenapadne,že to může být justiční omyl. Nebo,že se jen někdo někoho chce zbavit,bohužel i ještě dnes funguje křivé obvinění. Vždyť ani v díle -Zákon sudnyjm ljudem- se nic nepíše o trestu smrti,nenejvíš mu ušmiknou špičku nosu a 15 let odříkávání. Smrt nastává jen v případě jiné smrti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SPAMY MAŽEME...