Trest smrti - Járy

10. dubna 2008 v 18:11 |  Naše školní výplodiny...
Tentokrát Járy práce...
Trest smrti
V poslední době opět oživla otázka týkající se trestu smrti. O jeho povolení, či zrušení se diskutuje už mnoho let. V této diskuzi jsou dvě strany. Jedni ho prosazují, druzí jsou jeho odpůrci. V některých oblastech světa je trest smrti povolen.
Největší výhoda trestu smrti je hlavně dokonalá ochrana před nebezpečnými jedinci. Tito lidé, schopní zabíjet, už nemají co ztratit a doživotní vězení je pro ně vlastně výhodné. Dalším argumentem je to, že zabití člověka vyjde levněji, než doživotní vězení.
Naopak jeho odpůrci zdůrazňují, že nikdo nemá právo zbavit jiného člověka života. Ironické je, že k trestu smrti jsou odsouzení ti, kdo opakovaně zabíjeli a také k tomu neměli právo. Proti trestu smrti hovoří i možnost soudní chyby. Stávat by se to nemělo, ale i takové případy jsou. Například ve Spojených státech bylo za posledních devadesát let popraveno více než dvacet nevinných. Další věc, poukazující na zakázání trestu smrti, je jeho zneužitelnost. Za druhé světové války a následně po nástupu komunistického režimu, byly tresty smrti, udělené nevinným lidem, denním pořádku.
Já jsem pro zavedení trestu smrti za mnohanásobné vraždy a atentáty na nevinné civilisty, kde si vrah vždy plně uvědomuje, co dělá. Nejvíce pro trest smrti jsou jistě lidé, kterých se to nejvíce týká a to jsou rodina a přátelé těch, kteří se stali obětí. Pokud někomu zemře člověk kterého má rád následkem nemoci, určitě se s tím po nějakém čase vyrovná. Ale zemře-li mi někdo, koho mám rád a mohl by tu se mnou být kdyby …? Kdyby se nenarodil člověk, který usmrtí jiného člověka. Proč? Má právo? Byl v dětství nešťastný? Nebo snad dokonce týraný? Ale je to pro mě dostatečná útěcha, přestože trpím a loučím se s milovaným člověkem? V tu chvíli si myslím, že v devadesáti procentech převládne pocit nenávisti k tomu, kdo vzal život a osud blízké osoby do svých rukou. Proč on může zabít? Může takový člověk žít? Jistě si většina přeje najít viníka a potrestat jej. Je doživotní vězení dostatečný trest? Myslím, že si v tuto vypjatou chvíli všichni přejí, aby byl viník mrtvý.
Něco úplně jiného jsou tresty za krádež.U těch se mi nelíbí, že se dávají stejné tresty všem, nezáleží na částce, kterou ukradl. Například, když někdo ukradne v obchodě stovku, může jít "sedět" na stejně dlouho jako zloděj, který vykradl banku a odcizil třeba sto tisíc. To je hodně velký rozdíl. Jsme pouze lidé! Chybovat je lidské.
Doufám, že nikdy nebudu muset řešit otázku, zda trest smrti ano či ne, a věřím, že můj život bude šťastný a nikdy se nedostanu do situace, že mě nebo někoho z mých blízkých a přátel poznamená tato nešťastná událost. Po hluboké úvaze jsem nabyl dojmu, že trest smrti je v některých, zvlášť závažných případech, jediným řešením.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SPAMY MAŽEME...