základy...

20. května 2008 v 14:10 |  Voda :-)
No...pořád se snažim na netu hledat nějaký pravidla pro vodáky, většinou se to ale všechno týká kánoí...

Co byste měli znát, než vyrazíte

(Rychlokurs pro začátečníky)
Abyste se mezi vodáckým lidem cítili jako doma, stačí znát několik základními pojmů.
Po vodě se jezdí v KANOI. Ve předu sedí HÁČEK, vzadu ZADÁK neboli KORMIDELNÍK. Oba mají v ruce PÁDLO (kdo řekne veslo, není vodák, ale debil ). Pokud s nimi jede v lodi ještě třetí, většinou malé dítě, tak sedí uprostřed, pádlo nemá a říká se mu PORCELÁN. (To jako že se s ním má zacházet jemně).
HÁČEK kormidelníka poslouchá a kormidelník ho za odměnu nebije pádlem. Háček by měl mít dobrý zrak, protože musí kormidelníka upozorňovat na překážky před lodí. Hospoda na břehu není překážka, ale hlásí ji také. Na lodi se háček chová klidně, nevrtí se, nereptá, maká jak o život a plní příkazy kormidelníka. Na voleji pádluje dvojnásob.
KORMIDELNÍK se věnuje řízení lodi a háčka. Loď řídí tak, aby pokud možno nebourala do břehů ani do jiných překážek. Učí háčka číst vodu a dále ho všemožně zdokonaluje. Při potopení lodi tuto opouští poslední a řídí záchranné práce (Ví, že má nejdříve dopravit loď ke břehu a teprve poté ji otáčet. V opačném případě hrozí totální utopení lodi.) V případě, že se stane háčkem, poslouchá, neremcá, vzpomíná na dobu, kdy byl kormidelníkem, a těší se, až se jím opět stane.
Háček a kormidelník by měli každý pádlovat na jiné straně lodi. Pádlo zásadně nepouští z ruky, především proto, aby se NECVAKLI ( neobrátili loď vzhůru nohama) a když už se cvakneme, tak aby to pádlo neztratili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SPAMY MAŽEME...