Řecké hry

4. června 2008 v 18:36 | Multivitamin.cz |  Dějepis
OlympKdy a proč starověké olympijské hry vznikly, to nikdo s jistotou neví. Možná se začaly konat na počest bohů nebo pro jejich pobavení nebo jako ceremoniál, kdy se z chlapce stává muž. Kdo ví?
Každopádně první zápis o hrách pochází z roku 776 před n.l. Od té doby se pravidelně vedly záznamy o vítězích olympijských her, které se konaly každé čtyři roky vždy v létě.
olympijské hryBěhem konání her byl vyhlášen posvátný "boží mír" a v celém Řecku byly přerušeny veškeré spory, boje a války. Her se směli účastnit nejdříve jen Řekové, později i cizinci.

Zpočátku byla jediná disciplína běh kolem stadionu, což bylo necelých 200 metrů. Postupně přibývaly další disciplíny a olympijské hry tvořil box, jezdecké závody, zápas zvaný pankration a pentathlon neboli pětiboj, který zahrnoval hod diskem, oštěp, skok do dálky, běh a zápas. Později se přidaly závody těžkooděnců a boj se zvířaty.

závody vozůPři boxu měli zápasníci ruce a zápěstí omotány koženými pásy a jejich prsty byly volné. V jezdeckých soutěžích se konaly závody vozů s koňským dvojspřežím nebo čtyřspřežím a jelo 12 kol kolem stadionu. Při jízdě na koni se jelo 6 kol kolem stadionu. V jezdeckých soutěžích však nebyl vítězem závodník, ale majitel koně.

Pankration
byl asi nejtvrdší z tehdejších disciplín. Byl kombinací zápasu a boxu. Všechno bylo dovoleno, pouze se nesmělo útočit nehty na soupeřovy oči, nos a ústa.
Olympijský vítěz jako cenu obdržel olivový věnec. V jeho rodném městě na něj byli zápasnáležitě hrdí. Většinou mu postavili krásný dům a sochu a byl uznávanou a slavnou osobností, o které se mnoho psalo i mluvilo. Například nejznámější silák Milón z Krotónu, který pětkrát za sebou zvítězil v zápase, rád dával na odiv svoji velikou sílu. Prý jednou chytil býka a přes celý stadion ho přenesl na zádech. U oltáře ho zabil, upekl a celého snědl. Jindy zase uchopil granátové jablko a požádal ostatní, abys se pokusili mu jej odebrat. Nikomu se to samozřejmě nepodařilo a Milón dokonce nikdy tohle ovoce nepomačkal.

Vdané ženy se vůbec nesměly her zúčastnit. Za porušení tohoto pravidla hrozil trest smrti. Zákaz se jednou pokusila obejít Callipateria, matka jednoho z atletů, která se převlékla za muže. Její podvod byl ale odhalen. Trestu smrti unikla jen o vlásek s ohledem na její zámožnou rodinu. Od té doby se sportovci a někdy i diváci museli před vstupem na stadion svlékat.

I ženy však měly v Řecku své sportovní soutěže. Konaly se na počest bohyně Héry a soutěžily dívky, dorostenky a ženy v běhu na 160 metrů. Také zde získala vítězka olivový věnec.
Olympijské hry byly nejen sportovní událostí, ale také kulturní a náboženskou. V úvodu se konalo obětování u obrovské sochy boha Dia a průběh her byl zpestřován hudbou, recitováním básní a výstavou soch a obrazů.
Starověkých olympijských her bylo celkem 293. V roce 393 n. l. je zakázal císař Theodosidos I. jako pozůstatek pohanských tradic.
Všeřecké hry
Panhelénské hry, jak se také říkalo všeřeckým hrám, byly slavnosti, kterých se účastnili zástupci z každého městského státu v antickém Řecku. Slavnosti tvořily olympijské hry, pýthijské hry, istmické hry a nemejské hry. Od Římské doby se k nim připojily ještě aktijské hry. Nejdříve byly hry spojovány s náboženskými obřady k uctění nejrůznějších mocných bohů i pořádány na počest mrtvých hrdinů.
Z lokálních obřadních slavností se pozvolna vyvinula obrovská klání. Sportovci se stávali profesionály a sportem se živili. A nejen to, byla zde představována nová umělecká i vědecká díla, hrály se divadelní hry a leckdy docházelo i k navozování kontaktů a uzavírání smluv nejen mezi městy- hry měly tedy i politický význam. Hry nejdříve trvaly pouze jeden den, postupně se však rozrůstaly o další disciplíny a protáhly se až na několik dnů (nejdelší doložené trvaly pět dnů).
V antickém Řecku bylo ideálem spojení tělesné i duševní krásy tzv. Kalokaghatia. Aby Řekové posílily svoji tělesnou krásu, věnovali se sportu, ve městech byla zavedena povinná tělovýchova. Každé město mělo vybudované plavecké bazény, palaistra (zápasiště), lázně i stadiony s kapacitou až 40 tisíc diváků. Profesionální sportovci měli pečlivě vypracované tréninky - vznikl čtyřdenní tréninkový cyklus. Dodržovali správnou životosprávu, těšili se odborné lékařské péči, do které byly zahrnuty masáže, koupele i rehabilitace. Hry pro ně byly zdrojem obživy, ale i prestižní záležitostí. Účast na hrách však nebyla jednoduchá, každý zájemce musel projít náročnými předchozími zkouškami a kvalifikačními závody.
O olympijských hrách, které byly z všeřeckých her nejvýznamnější, naleznete na Kidslandu samostatný článek, proto nemá smysl se o nich znovu rozepisovat. Pýthijské hry se konaly každoročně v Delfách, které byly sídlem boha Apollóna a nacházela se zde nejslavnější řecká věštírna. Název her se odvozuje od jména zdejší kněžky Pýthie nebo po vítězství Apollóna nad nestvůrným Pýthonem, který trápil jeho matku. Hry se pořádaly na Apollónovu počest. Apollón byl jedním z nejmocnějších bohů - byl bohem světla, všeho světlého a zářícího, bohem věštby i pánem života i smrti. Měl moc i nad lukostřelbou, tancem a hudbou. Pýthijské hry měly velice podobný charakter a pravidla jako ty olympijské. Vznikly někdy okolo šestého století př.n.l. Konaly se nejprve každý osmý rok, později každý čtvrtý. Pořádaly se zde soutěže gymnické, hippické (jezdecké) a múzické. Hlavním bodem programu byla soutěž tzv.kitharistů, kteří zpívali písně o slávě Apollóna.
Istmické hry byly pořádány v Poseidonově svatyni na Istmu nedaleko Korintu. Do Panhelénských her byly začleněny též okolo šestého století př.n.l. Konaly se každý druhý a čtvrtý rok olympiády na počátku jara. I zde byly na programu hry gymnické, hippické a múzické. Ani Nemejské hry se od ostatních v ničem nelišily. Odehrávaly se v severní části Peloponéského ostrova. Zprvu byly založeny jako smuteční obřad k poctě boha vegetace, který umíral v zimě nebo v době letního sucha. Hry se konaly každý druhý a čtvrtý rok olympijských her vždy v létě. V pozdější době byly zasvěceny Diovi. Opět se soutěžilo v hymnických, hippických a múzických disciplínách.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 behor behor | 10. června 2012 v 11:37 | Reagovat

eeee

2 natala natala | 10. června 2012 v 11:38 | Reagovat

fuj spatne

3 karolina karolina | 10. června 2012 v 11:41 | Reagovat

no coment, proste hruza, uplná kravina

4 ondra ondra | 10. června 2012 v 11:43 | Reagovat

jak to sem muzete dávat to je zlé nesnášim tuto stránku a rebe taky i když nevím kdo si ale píšeš fakt velký kraviny tak to vubec není ty jsi asi blb nebo blbka nechápu jak toto muže nekdo číst!!!!!

5 Domča Domča | 20. června 2012 v 13:52 | Reagovat

Nazdar chytráku, 4 komentáře ze stejné IP, hmmm :DDD

6 Srot Srot | 27. března 2014 v 10:18 | Reagovat

Píčovina

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SPAMY MAŽEME...