Gabča Saligerová-O lidské ubohosti

2. října 2008 v 18:28 |  Naše školní výplodiny...

Pesimismus aneb co udělají neúspěchy z člověka

Když jsem si přečetla text,který nám paní učitelka dala,myslela jsem,že snad špatně vidím.
Autor jménem Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic,byl nejspíš velice zahořklý.protože rozhodl-l se někdo psát O lidské ubohosti,muselo se mu stát něco,co by se asi ani jednomu z nás nelíbilo.
Velice mě hned na začátku zarazilo,jak je nelítostný k novorozeňatům. Odsuzuje jejich chování už od samotného prvního dechu. Já osobně bych byla ráda , kdybych slyšela svoje miminko křičet , protože bych aspoň věděla , že je naživu.Podle mého si "podkopává půdu pod nohama" , on sám se narodil jako nevině , a také křičel a brečel. Nevím , v jedné části,jako kdyby opěvoval mláďata a chtěl být jedním z nich. Popisuje , jak příroda je dokonalá , že "zařídila" ,aby mláďata nebyli tolik závislá , jako je narozený človíček. Nelíbí se mu přístup" Ťuťu ňuňu", že dítěti věnujeme až přehnanou pozornost……… Jeho uvažování je podobné tomu,že učení padají z nebe. Působí na mě jako nepřítel dětí!! On by jim snad i zakázal hašteřit se , hrát si , křičet a spousty dalších věcí , které jsou s dětmi spojené. Ale když jsem četla dál , zjistila jsem , že je tam i pár vět , ve kterých dětí tak nějak lituje. Podle něj nemají žádnou volnost,protože je vždycky maminka načapá….A překazí jim plány. Já to znám velice dobře ještě teď. Člověk si něco domluví a přijde mamka , která to všechno zatrhne a ještě drze řekne: "Ty se nemáš co učit mladá dámo???!!" A to je završení všeho. To hned vidíte všechno ve velmi tmavých barvách a myslíte si něco o prd**. Ale když už trošinku vychladnu , tak si říkám,že taky taková budu , a že už se jí vlastně ani nedivím,když si vzpomenu na své některé hororové známky. To jsem se zase rozepsala , vždyť to jsem skoro nezapadá. Také se milý Bohuslav pozastavuje nad neodůvodněném bití ratolestí. Nakonec se ukazuje , že ho šíleným způsobem mrzí , jak se člověk vyvíjí s útrapami , když by to šlo i bez nich.
Ovšem přichází další kámen úrazu. A to 3. odstavec . Právě jsme pokročili do puberty a prožíváme první bláznivou a marnou lásku. Určitě to každý zná. Nevím jak na to s láskami byl Bohuslav,protože ať jsem hledala,jak jsem hledala,nedohledala jsem se žádné ženy. On se doslova vysmívá zamilovaným bláznům , jakoby nikdy nepoznal lásku je mu to líto , a tak svou lítost schovává za masku výsměchu,aby nikdo nepoznal,co se v něm odehrává. A nebo je právě jedním z nim,kterému ovšem ta "láska" nevyšla a popisuje , jak žena dokáže učarovat a manipulovat s mužem , když chce. Také , že vlastně kvůli nám přicházeli o majetek,když nám kupovali drahé kameny a šperky. Takže původcem všeho zla je zase žena.
Ukázka textu byla velice zajímavá co se týče zvolených výrazů , byli velice kruté a soudné. Ale asi to bude tím,že on také neměl lehký život. Vystudovat práva a vyřizovat korespondenci Vladislavu II. Jagellonskému. Procestoval Egypt a Palestinu. Nějak mu to závidím , taky bych chtěla do Egypta. Kladl velký důraz na vzdělání,morálku a výchovu. Psal pouze latinsky , protože český jazyk byl u něj barbarský jazyk. Velice se snažil o významnou funkci v církvi , avšak marně. Podmety v církvi a tehdejší společnost ho rozčarovala natolik , až se podle mého stal tímto zahořklým spisovatelem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 GVKB GVKB | E-mail | Web | 23. srpna 2012 v 11:05 | Reagovat

Díky existenci internetu, je test lidské ubohosti velmi snadný a jednoduchý, přihlásíte se na blogovací systém blog a zde si založíte soukromý blog, vzorem vám může být zde můj soukromý blog http://gov.blog.cz/ . Po uplynutí jednoho roku požádáte cizí lidi o to, aby vám napsali, jak se jim ten blog líbí a jestli není ten blog ubohý? Z díla je spatřen tvůrce, jedna věc může být to, že si budete subjektivně myslet o svém blogu že on je dokonalý a jiná věc je to že cizí lidi co vás neznají si objektivně budou myslet o tom blogu, že je ubohý. Testovat lidskou inteligenci je ubohé, protože nejsme ubohé stroje na peníze a výhody, aby někdo testoval nás výpočetní výkon myšlení, jsme umělci a je třeba otestovat to, jaké umění dokážeme stvořit a tím zaujmout ostatní. Představme si kandidáty na prezidenta, že by si na systému blog, založili osobní blogy, bez cizí pomoci pod svým jménem, logicky by si tím udělali jenom velikou politickou ostudu! Ono si stačí přečíst prezidentské novoroční projevy a dojde nám ubohost všech našich prezidentů, ostatní prezidenti na světě jsou ale stejně ubozí, nejde zde o náš národní problém. Problém ubohosti; politiků, podnikatelů, byrokratů, profesorů, soudců, atd. je v tom, že zde není možnost zabíjet svobodně druhé, a tak nám vládnou duševní ubožáci, a my máme strach je za jejich ubohé chyby zabít. Vše je o tlaku na jedince a společnost, jenom pod velikým existenčním tlakem, se zlikvidují staří ideologičtí ubožáci, co myslí sobecky jenom na peníze a výhody, bez ohledu na druhé lidi. Aby se změnil ubohý konzumní svět musí se zlikvidovat ubožáci, jiné cesty zde není, dobrota k mocným a bohatým ubožákům má za následek ubohý svět, kde jsou na internetu jenom ubohé stránky, s ubohým obsahem, který vytvořilo mnoho duševně nemocných ubožáků, co si o sobě naivně myslí, že nejsou ubožáci a tak většinou blokují možnost komentovat jejich ubohý blog, nebo ubohou stránku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SPAMY MAŽEME...