Úvaha o lidské (ne)ubohosti (Jaroslav Pokorný)

2. října 2008 v 19:49 | Jarda |  Naše školní výplodiny...
Každý člověk má mnoho tváří. Jedna tvář je člověk společenský, přátelský, vstřícný a slušný. Druhá tvář je člověk zlý, pyšný, závistivý a plný zášti. Jaká stránka lidské osobnosti tedy u dnešních lidí převažuje? Dobrá nebo ta špatná? Těžká otázka!
Kdo je dobrý člověk? Každý má v sobě dobré i zlé. Záleží na tom, co u jednotlivých lidí převažuje Zlí lidé mají své dobré stránky a hodní lidé zase ty zlé. V dnešní společnosti je velice těžké najít někoho, kdo je čestný a dá se tedy o něm říct, že je "dobrý člověk". Myslím si, že dnešní společnost "nechce" dobré lidi, nenosí se být ohleduplný k ostatním.Společnost nechce člověka, který není schopen obětovat vše co má a čeho dosáhl, své kariéře. Tito lidé, pokud dnes ještě existují, jsou předem odsouzeni k záhubě. Dnešní uspěchaná doba "válcuje" vše,co jí přijde do cesty. Každý spěchá a před očima vidí jen materiální stránku.Dnes každý člověk myslí na to, jak koupit drahé věci, kde sehnat peníze na drahé bydlení a dobré jídlo. Do dnešní konzumní společnosti se nehodí lidé, kteří jsou hodní a nepotrpí se na drahé věci, které dnešní doba nabízí. Tito lidé jsou dnešní společností bráni jako podivíni, kteří místo drahé elektroniky a vysedávání u televize raději jdou a kochají se krásami přírody. Dnešní společnost vychovává sobce, kteří se neohlíží na ostatní, protože všichni ostatní jsou jeho potencionálními protivníky. Ti by mohli zaujmout jeho místo. Na něj by pak nezbyl ten správný kus koláče, ze kterého si chce každý "ukousnout" co největší část. Čím větší podíl z koláče, tím luxusnější bydlení, lepší auto a relativně i lepší životní úroveň. A je to vlastně dobře?
Který člověk je šťastnější? Ten, který má všechny vymoženosti, co dnešní konzumní společnost nabízí?Je ve svém světě šťastný? Umí mít ještě z něčeho radost? Není člověk v tom svém pohodlném a luxusním světě opuštěný? Já si myslím, že je na světě raději ten člověk, který nemá kolem sebe luxus, ale dokáže si vytyčit menší cíle, ty pak uskutečnit a má neustále radost ze života. Tito lidé jsou oblíbení a ta malá hrstka čestných a hodných lidí vyhledává jejich společnost. Nejsou nikdy sami. V krizových životních situacích mají někoho, kdo pomůže a podá pomocnou ruku.
Může vůbec někdo přesně určit,který člověk je špatný a který dobrý? Má někdo právo "ukázat" prstem a říct: "Toto je člověk hodný a ten druhý je zlý". Staré přísloví říká: "Nikde není člověku ten, aby se zavděčil lidem všem". Vždy záleží na úhlu pohledu. Je mi člověk nesympatický? Co když je to zrovna ten, který "podá pomocnou ruku" i když na první pohled na to nevypadá? Nebo je mi někdo sympatický a za jeho úsměvem se skrývá pokrytecká a zlá osobnost? Já jsem se ještě s vyloženě zlým člověkem ještě nepotkal, ale nevím,jestli je to dobře nebo špatně. Poznám zlého člověka? Já si ho představuji jako osobu krutou, závistivou a nemorální. Dají se tyto povahové rysy poznat při prvním kontaktu? Nedávno jsou viděl v televizi pořad o Lidech, kteří byli podle autora "zlí"!Byli totiž drogově závislí. Jsou tito lidé opravdu zlí? Nemusí! Většina z nich byla nevinnými dětmi.Když se dítě narodí, je jako nepopsaný list papíru,nebo má"do vínku" dané trošku toho zla i dobra? Jsem přesvědčený, že startovací čáru má každý stejnou. Záleží na tom, v jaké rodině dítě vyrůstá. Myslím si, že je málo lásky mezi rodiči a dětmi. Děti se mají vychovávat s láskou. Tu pak předávají dále a z těchto lidí určitě nevyrostou zlí lidé. Pokud děti vyrůstají v rodině plné zloby, přehlížení a nezájmu, jsou z nich v dospělosti lidé, kteří myslí jenom na sebe a stávají se těmi závistivými sobci. Na závěr mé úvahy si pro sebe přeji, abych se ve svém životě co nejméně se zlými lidmi, ale hlavně abych byl schopný rozpoznat to dobro a zlo. To je totiž dar…! Ostatním přeji, aby se jim v dnešní době dostalo lásky a porozumění. Možná pak všichni rozpoznáme dobré a zlé. Zlé odsoudíme k jejich osamělosti. A hodné? S těmi se budeme radovat ze života.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 princess princess | Web | 17. dubna 2009 v 15:54 | Reagovat

moc hezky napsané a hlavně velice pravdivé :)

2 andrea andrea | E-mail | 3. dubna 2012 v 15:41 | Reagovat

Zdravím, narazila jsem na vaše stránky, chci se prosím zeptat.Titulní fotka je úžasná, chtěla bych si nechat taky udělat takovou fotku, poradíte mi jak?Děkuji Palánková Andrea

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SPAMY MAŽEME...