Básnické skupiny a almanachy

16. března 2009 v 20:07 | Fida;-) |  Učivo - čeština
Básnické skupiny a almanachy:

Snaha o povzneseni domácí literatury na úroveň odpovídajícím soudobým vyspělým literaturám v západní Evropě se projevila u nás nejdříve v poezii. Podle dobových představ, v nichž doznívaly starší tradiční názory, představovala poezie z celé literární tvorby nejvyšší stupeň. Prvním vážným básnickým činem novočeské literatury se stal dvoudílný sborník Básně v Řeči Vázané, vydaný Václavem Thámem r. 1785. Zahrnuje hlavně básně starších autorů, překlady z cizí poezie starší i současné vedle původních příspěvků od českých autorů. Sborník měl dokázat, že již před staletími existovala česká poezie; postavil se odmítavě k protireformační a barokní literatuře a odvrátil se od náboženské tematiky. Pořadatelé chtěli obohatit českou literaturu o básnické útvary běžné tehdy v Evropě.
Po deseti letech od vydání Básní v řeči vázané vystoupila nová básnická skupina v čele s Antonínem Jaroslavem Puchmajerem. Almanachem Sebrání Básní a Zpěvů. Puchmajer uspořádal od roku 1795 do roku 1814 celkem pět almanachů. Stejně jako Thámově skupině jde i Puchmajerově družině především o zdomácnění módních směrů tehdejšího evropského básnictví. V těchto almanaších se objevili téměř všechny tehdy oblíbené slovesné druhy a formy; poezie oslavující lásku, víno Boha, přírodu, chvála klidného života v přírodě, příležitostná poezie, básnictví didaktické ( bajky ) i humorné. Uplatňovaly se i básně vyjadřující vlastenecké horování a zcela zvláštní směr představovaly pokusy oživit v umělé literatuře látky z lidového prostředí, hlavně kramářskou píseň. Šebestián Hněvkovský, hlavní představitel těchto představitel těchto snah, proslul hlavně eposem Děvín ,v němž pojal hrdinskou látku z českého dávnověku v humorné parodii.
Puchmajerova družina rozšířila obzory české poezie, osvobodila ji od užitkovosti, obrátila se k tvorbě evropské, hlavně románské; prověřováním schopností českého jazyka dospěla k obratné básnické technice, předpokladu pro vznik náročné poezie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SPAMY MAŽEME...